متافیزیک لغتی یونانی و مرکب از دو کلمه ی متا یعنی ما بعد و فیزیک یعنی طبیعت است

و متافیزیک یعنی ما بعد الطبیعه, خود ماهییت متافیزیک گاها در قالب هیچ عبارتی به طور تمام و کمال گنجانده نمیشه هر متخصصی در این امر نظر خاص خودش رو داره که برگفته از عمق اندیشه و احساسی است که خودش تجربه کرده
به این ترتیب این طبیعی است که گاها تعاریف متفاوتی در این باره بیان بشه،متافیزیک پایه جهان بینی است و تعیین میکنه چه چیزایی وجود دارند و چه چیزایی نمیتونن وجود داشته باشند مثلا بحث اینکه جهان اطراف ما یک واقعیت حقیقی داره (رئالیسم )یا یک واقعیت خیالی (ایدئالیسم )تماماً مربوط به متافیزیک فلسفه است.

معمولاً فلسفه در مکاتیب فلسفی که در شرق به وجود امدند را با متافیزیک شروع میکنند یعنی از مسئله ی وجود آغاز میکنند ولی آموزش فلسفه در غرب از معرفت شناسی یعنی مطالعه ی دانایی و برسی شیوه های دانستن شروع میشه یعنی اول راجبع این صحبت میشه که ایا ما میتونیم چیزی رو بدونیم یا نه و اگه میتونیم این تونستن به چه شکلی است.

در بحث های متافیزیکی تلاش بر این است که به پرسش های مشابه: چه چیزایی وجود دارند ؟واقعیت چیست ؟آیا اختیار وجود دارد ؟آیا علت و معلول وجود دارد ؟آیا مفاهیم مجردی مانند اعداد وجود دارد؟ماهیت زمان و فضا چیست ؟یک چیز چیست و چه فرقی با یک فکر دارد ؟

دازاین هایگر در این باره میگوید: من فی الحال گذشته و آینده ام بودگی حاضر من است که در آن پرتاب شده ام و آینده ی من توانش هستی من است که با آن باید برای خود باشم.

معمولاً یکی از رایج ترین سوالهای که از بیخدایان میشه اینکه آیا شما به متافیزیک اعتقاد دارید؟و پرسیدن این سوال بخاطر این است که سوال کننده درک درستی از متافیزیک ندارد و منظورش از این سوال این است که آیا شما به جادوگری و زیر بار رفتن قوانین فیزیکی و چیز های عجیب و غریب اعتقاد دارید؟که معمولاً جواب مشخصا خیر است.

متافیزیک اصلاً چیزی نیست که کسی به آن باور داشته باشد یا نه.

اون چیزی که معمولاً به نام متافیزیک از طرف خرافه گرایان به خورد مردم داده میشود در حقیقت سوپر نچورالیسم یا همان فراطبیعت گرایی و ماوراء طبیعت است

(لازم به ذکر است که کلمه ی متافیزیک و سوپرنچرالیسم از لحاظ لغوی بسیار شبیه به هم هستند اما معنی فلسفی بسیار متفاوتی دارند )

متافیزیک خود از چند شاخه تشکیل شده که هر کدام از این شاخه ها زیر شاخه های دیگری دارند

تله پاتی
فرافکنی
سایکومتری
هاله شناسی
هاله نورانی و انواع آن
حس ششم
هیپنوتیزم و انواع آن
مدیتیشن
روح شناسی
خودشناسی
انرژی درمانی